3D baskı teknolojisi 1986 yılında teknoloji dünyasında yerini aldı, ancak 1990 yılına kadar bu konuya pek önem verilmedi. Mühendislik, mimarlık ve üretim dünyası dışında pek popüler değildi.

Masaüstü üretim olarak da bilinen 3D baskı teknolojileri ile toz formunda elde edilebilen herhangi bir malzemeden 3 boyutlu nesneler üretilebilmektedir. Bir nesneyi oluşturmak için dijital 3D modeli gerekir. 3D modeller 3 boyutlu tarama veya bilgisayar destekli tasarım yazılımında çizilerek oluşturulabilir. Ayrıca internetten de 3D modeller indirilebilmektedir. 3D modeli genellikle STL formatında kaydedilerek yazıcıya gönderilir. Bir cihazın 3 boyutlu bir nesnenin katman katman baskısını alma süreci mürekkep püskürtmeli yazıcılarla benzerlik gösterir.

3D baskının en önemli uygulama alanlarından biri tıptır. 3D baskı ile, cerrah hastanın müdahalede bulunacağı organının bir prototopini üreterek ameliyat öncesi hazırlıklarını 3 boyutlu fiziki model üzerinde yapabilmektedir. Bir başka tıbbi kullanım şekli yaşı itibari ile protez uzuv kullanması pratik ve ekonomik olmayan çocuklara kişiye özel protez uzuv üretilmesidir.

3D baskı kalıp tasarımı, üretimi ve kurulumu olmaksızın sadece birkaç saat içinde parçaların sıfırdan yapılmasını mümkün kılmaktadır. Bu tasarımcıların ve geliştiricilerin bilgisayar ekranındaki tasarımlarının doğrudan fiziki ürünlere dönüşmesine olanak sağlamaktadır.

Günümüzde 3D yazıcılar havacılık ve uzay sanayisinden, oyuncak üretimine kadar pek çok alanda çok yönlü olarak kullanılmaktadır.

3D baskı ile montaj gerektiren ürünleri montajlı şekilde basılabilmektedir. Buda montajı zor ya da imkansız olan parçaların montajını mümkün kılarken maliyetleri de düşürümektedir. 3D baskı ile firmalar uzun geliştirme süreçleri yaşamadan ve büyük yatırımlar yapmadan yeni fikirleri deneme dizayn değişikliklerini deneme olanağı bulmaktadır. Böylelikle geliştirilen çok sayıda tasarım arasından uygulamaya ve yatırıma değer olanları seçebilmektedir. 3D baskı teknolojileri gelecekte seri üretim yöntemlerinin yerini dahi alabilir.

3D baskı teknolojilerinin, otomotiv, medikal, iş ve endüstriyel ekipman, eğitim, mimari, ve tüketici ürünleri sanayi gibi pek çok sanayi üzerinde etkisi olacak.