1 Kg filament malzemeden ne kadar üretim yapılabileceğidir.

FDM teknolojisini kullanan 3D yazıcılar termo-plastik bir malzemeyi eriterek ince bir ip gibi üst üste örmektedir. Bunu yaparken 3D yazıcının arayüz programında (slicer programı) üç boyutlu parçanın içinin doluluk oranını belirleyebilirsiniz (infill parametresi). İç doluluk oranı %10, %20 veya komple %100 dolu olarak üretim yapmanız mümkündür.

3dprint (4)

FDM 3D yazıcılar üretilen parçanın görünmeyen iç bölümlerini resimdeki gibi boş petek şeklinde üretebilmektedir. Bu sayede parçayı üretmek için gerekli filament hammaddesinden tasarruf etmek mümkün. Ek olarak %20 iç doluluk ve üzerinde yapılan üretimlerde petek yapısı kullanıldığında mukavemetli parçalar da üretebilirsiniz.

Gelelim en çok sorulan sorulardan biri olan 1 Kg’lık filamentten ne kadar baskı alabilirsiniz?

Bu sorunun cevabı yapılacak ürünün gramajına göre değişiklik gösterebileceği gibi, doluluk oranıyla da doğru orantılıdır.

Örnek olarak 1 Kg filamentten %5 iç doluluk oranı kullanılarak 392 adet satranç taşı üretilebilmektedir.


3D Yazıcı Teknolojisi

1-) 3D Yazıcı nedir ?

 

Katmanlı üretim (Additive Manufacturing) olarak kabul edilen 3D Yazıcı teknolojisi, bilgisayar ortamında tasarladığınız 3 boyutlu objeleri somut hale dönüştürebileceğiniz hızlı prototipleme araçlarıdır. STL dosyası olarak kaydedilen 3 boyutlu tasarımlar, 3D Yazıcıya gönderilerek katman katman gerçeğe dönüştürülür.

 

 

2-) 3D Yazıcı Tarihi Nedir ?

1984; İlk 3D yazıcı, stereolithography(SLA) teknolojisi kullanılarak Charles Hull tarafından geliştirildi.

1986; 3D yazıcılar üzerine 3D Systems adında ilk şirket kuruldu.

1988;-3D Systems tarafından üretilen, SLA-250 adında ilk yazıcı tanıtıldı. -Selective Laser Sintering (SLS) ve Fused Deposition Modelling(FDM) teknolojileri bulundu.

1989; FDM teknolojisinin bulucusu Scott Crump tarafından, Stratasys isimli 3D yazıcı şirketi kuruldu.

1993; Massachusetts Institute of Technology(MIT), 2 boyutlu yazıcılarda ki Injet teknolojisini kullanarak yeni bir teknoloji geliştirdi ve bu teknolojiye 3 Dimensional Printing (3DP) adı verildi. Bu teknoloji sayesinde renkli baskılar yapılabilindi.

1995; Z Corporation şirketi, MIT’ye lisans ücretini ödeyerek 3DP teknolojisini kullandı ve 3D yazıcı satışına başladı. 1996; Stratasys Genisys 3D Systems Actua2100 Z Corporation Z402 2005; Z Corporation’un tasarladığı Spectrum Z510, yüksek çözünürlüğe sahip ilk yazıcı tasarlandı. Ayrıca bu yazıcı renkli baskı özelliğinede sahiptir.

2007; Reprap ismi ile, açık kaynak kodlu 3D yazıcılar çıktı. Bunun sayesinde 3D yazıcılara ulaşma ve onları geliştirme imkanı arttı.

2008; Object Geometries şirketi, Connex500’u geliştirdi ve bu ürün ile aynı anda farklı malzemeler kullanılarak 3 boyutlu ürün oluşturulabilindi. (Bu şirket 2012 yılında Stratasys ile birleşti.)

2009- ; Bu yıl itibariyle Makerbot ve 3D Systems’in geliştirdiği Cubify gibi modeller ile ev tipi 3D yazıcılarda artış oldu ve devamında özelliklede Kickstarter.com üzerinden desteklenen ve geliştirilen bir çok yeni marka oluştu.

 

 

 3-) 3D Yazıcı Methodları Nelerdir?

a) Stereolithography(SL):  Hızlı, yüksek çözünürlük fonksiyonel parçaların bir kerede üretilebilir. Kısıtlı üretim alanı ve malzeme seçeneğine sahip. Renk seçeneğine sahip değil.

b) Fused Deposition Modelling(FDM): ABS, PLA, Polycarbonate and Elastomers malzemelerinin yüksek ısıda eritilip katman katman eklenerek üretildiği bir methodtur. Ev tipi yazıcılarda en çok kullanılan sistemdir. Çıkan üründe,mekanik olarak kuvvetli bir yapı oluşur.

c) Selective Laser Printing(SLS): Bu sistem,ışığa duyarlı tozun, CO2 lazer ile katman katman sinterlenmesi ile çalışır. Mukavemeti yüksek parçalar üretir ama yüzey kalitesi düşüktür.

d) 3 Dimensional Printing(3DP): Tozdan malzemenin ink-jet teknolojisi kullanılarak üst üste yapıştırılmasıyla hızlı ve ucuz parçalar üretilebilen bir sistemdir. Doğruluğu, sertliği, yüzey kalitesi düşüktür. Parçalar hızlıca ve ucuza üretilebilir.

e) Polyjet: Ink-Jet teknolojisine benzer bir teknolojidir,UV ışınları kullanılmaktadır. Yüksek kalite ve hızda ürün sunmasının yanında, birde aynı anda farklı malzameleri kullanabilme özelliğinede sahiptir. Connex500’de kullanılan teknolojidir. (http://www.stratasys.com/3d-printers/design-series/objet-connex500)

wpid-20140509_163242.jpg

 

 

4-) 3D Yazıcı ile Ne Yapabilirsin?

Kabaca söylemek gerekirse, 3 boyutlu olarak çizdiğiniz herşeyi 3D Yazıcı ile üretebilirsin. Sadece bazı tasarımları üretebilmek için profesyonel makinalar gerekebilir. Bu noktada ise FDM teknolojisi kullanan masaüstü 3D Yazıcılar sizin için yeterli olmayabilir. Ayrıca hangi maddeden baskı almak istediğinize göre de 3D Yazıcı değişiklik gösterir. Örnek vermek gerekirse, protez el üretimden otomotiv sektöründe kullanılan 3D Yazıcıya, çikolata basan 3D Yazıcıdan meyve basan 3D Yazıcıya kadar bir çok farklı alanda kullanılıyor.

screen shot 2014-04-18 at 1.52.18 pm

 

 

5-) 3D Yazıcılarda hangi hammaddeler kullanılır?

FDM teknolojisini kullanan 3D Yazıcılarda PLA ve ABS plastikleri yaygın olarak kullanılmakta olup, profesyonel makinalrda titanyumdan seramiğe, çelikten mumsu materyale kadar bir çok farklı hammadde ile baskı almak mümkündür.

 

 

6-) 3D Yazıcı Fiyatları Ne Kadar? 

Özellikle Kickstarter gibi crowdfunding sitelerini kullanarak ortaya çıkan 3D Yazıcıların fiyatları giderek düşmekte. Genellikle FDM teknolojisini kullanan bu 3D Yazıcılara 100$’ın altında sahip olmak mümkün. Bunun yanında endüstride ve ya medikal sektörde kullanılan 3D Yazıcıların fiyatları ise birkaç yüz bin dolar olmakta. Masaüstü 3D Yazıcılar için hazırladığımız fiyat ve özellik karşılaştırması listeye buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

7-) Hiç Tasarım Tecrübesi Olmayan Biri İçin Hangi Yazılımları Önerirsin?

Ücretsiz ve başlangıç seviyesinde birisi için obje tasarlamanın oldukça kolay olduğu aşağıdaki programları kullanarak 3D Yazıcı ile üretilebilir bir tasarım yapabilirsiniz.

 

Bunun yanında 3D Yazıcıda baskı alabilmek için illa sizin birşeyler tasarlamış olmanıza gerek yok. Aşağıdaki websitelerinden 3D Yazıcı ile baskı yapılabilir tasarımalara ulaşabilirsiniz.

Eğer aradığınızı bu sitelerde bulamadıysanız ve ya kendinize özel bir tasarım yaptırmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

8-)Tasarımınız 3D Baskısını Nereden Alabiliriz?  

3 Boyutlu tasarımınızın baskını alabileceğiniz birçok websitesi mevcut. tasarimdanimalata ekibi olarak bizde 3D Baskı servisyle müşterilerimizin ihtiyacını karşılamaktayız. Bizimle buradan irtibata geçebilirsiniz.

 


3 Boyutlu Yazıcıların Baskı Ana Parametreleri Nelerdir?

 

Her geçen gün değişen ve gelişen teknoloji, 3. Sanayi devriminin habercisi gibi…

Bu gelişmeler hayatımızın pek çok alanını etkilediği gibi tasarım ve üretim dünyasında da devrimsel gelişmelere sahne oluyor.

Bu noktada 21. Yüzyılın en önemli devrimsel gelişmesi olarak 3D Yazıcıları gösterebiliriz. Üretimi sanayiden, bireysele dönüştüren masa üstümüzdeki bu mucizelerin teknolojisine gelin yakından bakalım.

Günümüzde sayısı azımsanmayacak kadar artan 3D yazıcılar kendi içerisinde, sarf malzeme ve kullandıkları teknolojiye göre ayrılırlar. Kullanılan çok sayıda 3D baskı teknolojisinden en yaygın olanı ise FDM (Fused Deposition Modelling) olarak bilinmektedir. Bu teknolojinin masaüstü segmentindeki 3D yazıcılarda sıklıkla kullanılmasının nedeni olarak bütçe dostu olmasını gösterebiliriz.

FDM teknolojisi, herhangi bir üç boyutlu bir nesnenin sanal olarak katmanlara bölünmesi ve her bir katmanın eritilen ham madde dökülerek, üst üste gelecek şekilde basılması mantığına dayanır. Tanımlamada her ne kadar kulağa basit bir işlem gibi gelse de gerçekten verimli bir ürün baskısı alabilmeniz için belli parametreleri biliyor olmanızda fayda var. Bugünkü yazımızda bu parametreler üzerinde duracağız.

3 Boyutlu yazıcıların kullanım alanlarının her geçen gün biraz daha arttığını biliyoruz. Bu kullanım alanlarının ortaya çıkışında baskı parametrelerinin oldukça önemli bir rolü olduğunun altını çizmekte fayda var. Örneğin otomotiv yan sanayi de kullanılacak bir prototip üretecekseniz, parçanın üzerine yük bineceğinden mukavemetli olması istenir. Ya da tam tersi maket sektöründe yer alan bir firmada üretimi yapılacak 3D parçalarda mukavemetten çok görsellik ön plana çıkacaktır. Bu durumda siz de kullanım alanınıza göre parametrelerinizi ne şekilde uygulamanız gerektiği konusuna hakim olmalısınız.

Baskı parametrelerini beş ana başlık altında toplayabiliriz. Bunlar:

-Doluluk Oranı

-Kabuk Sayısı

-Katman Kalınlığı

-Exturuder Sıcaklığı

-Baskı Hızı

Doluluk Oranı:

Parçanızın tasarımını yaparken, doluluk oranını %100 bile yapsanız 3D yazıcınızın ara yüzünde bu oranı değiştirebilirsiniz. Doluluk oranı, parçanızın mukavemet dayanımı belirleyen en önemli parametredir. Parçanızı ne kadar dolu basarsanız o kadar dayanımlı baskı elde edersiniz.

 

Yukarıda ki fotoğrafta anlaşılacağı gibi %30-%40 doluluk oranından daha yüksek oranlara çıkıldığında, hücre boyutları çok fazla değişmemektedir. Buradan şu sonucu çıkarabiliriz. Dayanım istenen parçalarda genellikle %30-%40 doluluk oranı yeterli gelmektedir. Bu da daha az malzeme harcayarak daha mukavemetli parçalar üretmemizi sağlar. Doluluk oranlarını birbiriyle karşılaştırdığımız aşağıdaki şekilde de bunu görebilirsiniz.

 

Kabuk Sayısı

Kabuk Sayısı, baskınız esnasında her katmanda dıştan içe yada içten dışa doğru kaç tane dış duvar atılacağının sayısıdır. Daha fazla kabuk, daha mukavemetli baskı demek olsa da kabuk sayısını çok fazla arttırmaktan kaçınmak gerekir. Mukavemet istenen parçalarda, kabuk sayısını artırmak yerine doluluk oranını artırmanız baskı yüzey kalitesi açısından daha doğru olacaktır. Genellikle tüm yazıcılarda başlangıç ayarı olarak, kabuk sayısı 2 olarak belirlenmiştir. Bunu teke düşürmeniz, baskınız için yetersiz kalacaktır. Bu nedenle önerim kabuk sayısı olarak 2’nin altına düşmemeniz veya 5 ‘i geçmemenizdir. Aşağıda ki fotoğrafta kabuk sayılarının farklarını daha detaylı görebilirsiniz.

 

Katman Kalınlığı ( Yüzey Kalitesi)

Katman Kalınlığı, baskınızın yüzey kalitesini belirleyen ana parametredir. Bu parametrede, daha düşük kalınlık, daha ince katman, daha iyi yüzey kalitesi demektir. Bununla birlikte katman kalınlığını arttırırsanız, daha düşük yüzey kalitesi anlamına gelir fakat bu aynı zamanda daha kısa süre de baskınızı tamamlama şansı verecektir.

Genel olarak FDM teknolojisini kullanan yazıcılarda katman kalınlığı 50 mikron – 400 mikron arasında değişmektedir.

 

Exturuder (ısıtıcı başlık) Sıcaklığı

Doğru sıcaklık, kullanılan malzemeye göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak 3D yazıcınızı fabrika ayarlarında kullandığınızda 230 derece sıcaklıkta baskı alınır. Bu PLA ve ABS için yeterli bir baskı sıcaklığıdır. Ancak farklı malzemelerde farklı uygulamalar yapılması gereklidir. Örneğin esnek filament kullanımında daha düşük sıcaklıklarda baskı alınması tercih edilmelidir. Bu bilgiler ışığında en doğru sıcaklığı seçmek kullandığınız filamentin özelliklerine bakarak belirlenebilir.

Baskı Hızı

Baskı Hızı, baskı kalitenizi etkileyen önemli parametrelerden biridir. Modele göre baskı hızını değiştirmeniz gerekebilir. Daha düşük hızlarda baskı yapmak daha iyi kalite almanızı sağlayabilir.

Yazımızın başında da değindiğimiz gibi devrim niteliğindeki bu teknolojiler, her geçen gün gelişmekte ve yenilenmekte, dolayısıyla da 3 boyutlu baskı işlemlerinde farklı parametreler ortaya çıkmaktadır. Bu, 3 boyutlu yazıcınızın marka ve yazılımına göre değişebilir ancak yukarıda bahsettiğimiz ana parametreler çoğunlukla aynı kalacaktır. Bunların dışındaki parametreleri ise özellikle 3 boyutlu yazıcınıza ve baskınıza nasıl bir etki yapacağını bilmeden değiştirmemek daha doğru olacaktır.

FDM teknolojisi ile çalışan 3D yazıcılar bugün, sanayiden medikale, mimariden modaya pek çok alanda müthiş çalışmalar ile karşımıza çıkıyor. Baskı parametrelerini yerinde ve doğru uygulayarak siz de üretiminizde benzersiz işlere imza atabilirsiniz

http://tasarimdanimalata.com


Kişiselleştirilebilir Motorsiklet Energica EGO

Daha önce çeşitli blog yazılarımızda 3B yazıcıyla üretilmiş bisiklet ve arabalardan bahsetmiştik. Son kullanıcıya yönelik bu tip üretimler bizi bir hayli heyecanlandırıyor.

Dünyanın en büyük teknoloji fuarı CES 2016’da meraklılarını heyecanlandıran birçok ürün ve hizmet beğeniye ve deneyime sunuldu.

 

 

 

Büyük markaların yeni ürünlerini tanıtmak için kıyasıya yarıştığı bu etkinlikte Energica Ego isimli elektrikli motorsiklet büyük ilgi gördü.

Energica CEO’su Franco Cevolini’nin de üretimde yer aldığı elektrikli motorsikletin dikkat çeken yönü, gövdesinin 3 boyutlu yazıcı kullanılarak üretilmiş olması.

 

 

 

Üretiminde 3B yazıcı kullanılıyor olması son kullanıcılar için büyük bir sürprizi de beraberinde getiriyor. Şöyle ki, motoru satın almak isteyen kullanıcılar henüz satın alma aşamasında motorun gövdesindeki parçaları kendi tasarım zevklerine göre diledikleri şekilde özelleştirebiliyorlar.

 

 

 

Meraklıları için motorun özelliklerinden bahsedelim; 0 – 100km’ye 3 saniyede çıkan motorun maksimum hızı 150km/h. Fiyatı ise 22.000€ – 25.000€ arası değişiyor.

Bundan önceki yazılarımızda birçok defa 3B baskı teknolojisinin özelleştirme konusunda bir devrime sahne olacağından bahsetmiştik.

Energica Ego tarafından belki de ilk defa tam anlamıyla özelleştirilebilir, gerçek bir motorun son kullanıcılara açılmasının haberini alıyoruz.

Bu duyuruyla birlikte gelecek yıllarda Energica, Toyota, colorFabb, Peugeot vb. markaların ışığında özelleştirilebilir ürünlerin hayatımızla iç içe olacağını söyleyebiliriz.

Çok fazla heyecanlanmanızı istemeyiz ancak, özelleştirilebilir elbiseler bizi bekliyor olabilir.


3 BOYUTLU YAZICI İLE NE YAPABİLİRİM SORUSUNA BİR KAÇ ÖRNEK VERELİM

Eski tüplü bir radyonuz var. Bu radyonun ayar düğmelerini hiçbir yerde bulamazsınız. Ama 3D yazıcıdan aynısını imal edebilirsiniz.
Kişiye özel kartvizit ile diğer insanlardan farklılaşın.
Düşük miktarlarda bir kereye mahsus üretilecek ürünler için kalıp yaptırma maliyetinden kaçının.
İstediğiniz ürünü istediğiniz an üretime alın. Yedek parça stoğu yapmayın.
Eğer 3D yazıcınız varsa , bu aynı zamanda ürünü bir noktadan bulunduğunuz noktaya getirmenin en hızlı yoludur. Tıpkı bilim-kurgu filmlerindeki ışınlanma gibi düşünebiliriz bunu.
En hızlı kalıp hazırlama metodudur.
Kullanılan malzeme plastiktir , ancak bu malzemeyi iskelet kabul edip , çeşitli özellikte malzemelerle kaplanabilir:Seramik,kil,metal,silikon v.s.
Evinizde kırıldığı için kullanamadığınız gereçlerin onarımında kullanılabilir.(ocak ateşleme düğmesi gibi)
İstediğiniz tarz duvar elbise askılığını anında istediğiniz sayıda üretebilirsiniz.
Çocuğunuza oyuncak tasarlabilir veya var olan bir dizaynı üretebilirsiniz. Kırık oyuncak parçalarını tamir edebilirsiniz.
Duvardaki elektrik prizlerinin plastik aksamını üretebilirsiniz.
Aydınlatma lambası apliği yapabilirsiniz.
Kaybolan tavla pulunuzu veya zarlarını üretebilirsiniz.
Kırılan bıçak sapını üretebilir veya plastik tereyağ bıçağı üretebilirsiniz.(pla bioplastiği ile)
İstediğiniz şekillerde kurabiye kalıpları yapabilirsiniz.
Duvar plastik dübeli istenilen ölçülerde üretilebilir.
Resimleriniz için resim çerçevesi yapabilirsiniz.
Anahtarlık yapabilirsiniz.
Küçük plastik dişliler yapabilirsiniz.
Kukla veya robot parçaları yapabilirsiniz.
Proestetik malzeme üretiminde kullanılabilir.
Elektronik devre koruma kutusu yapılabilir.
Traş fırçası askılığı yapılabilir.
Promosyon ürünleri hızlı ve isteğe özel imal edilebilir.
Fabrikalarda her zaman ihtiyaç duyulan ve sürekli kırıldığı bilinen “acil stop düğmeleri” nin yenisi alınacağına kırılan kısmı üretilebilir.
Puzzle oyunları tasarlanabilir. Denemek için prototipi yapılabilir. Mevcut bilinen oyunlar son derece ucuza üretilebilir.
Kapı stop mandalı,
Kağıt ataşları (istenilen ebatlarda),
ipad masaüstü destek elemanı,
iphone,android,windows veya diğer smartphone’lar için kişiye özel şok emici kılıflar,
Laboratuvar numune tüpleri,
enfiye kutuları
Pantolonunuzun düğmesi koptuysa son derece şık yeni bir düğme üretebilirsiniz.
Kalem kutusu,
Plastik raptiye,
Kendi heykelciğinizi yapabilirsiniz,
Kitap rafı için dekoratif kitap destekleri yapabilirsiniz,
Seloteyp tutucu,
USB bellek kılıfı,
Gözlük çerçevesi,
Kapı no.ları ve masaüstü kişi adlarının yer aldığı bloklar,
Kahve veya mutfakta da kullanılabilen ölçek kaşık veya kapları,
Smartphone destekleri: Masa ve arabalar için,
Kurabiye kalıpları yapılabilir.Kurabiyeye istediğiniz şekli verebilirsiniz.Ben bir pastane işletsem kurabiyelerimin tazeliğini ispatlamak için her güne özel kalıp kullanırdım. (Bu gerçekten özel bir gün de olabilir: Kadınlar günü, 23 Nisan, Bayramlar, Yılbaşı v.s


3D tasarım tecrübesi olmayan birisi 3D modellemeyi ne kadar sürede öğrenebilir?

 

Önceki soruda bahsedilen 3D modelleme yazılımlarını kullanmayı öğrenerek 3D modellemeyi öğrenebilirsiniz. Bu programları tanımanız birkaç haftanızı alacaktır. Ancak 3D modellemede uzmanlaşmanız için çalışmanız ve pratik yapmanız gerekecektir ve buda tahminen 6 ay gibi bir süre alacaktır.


3D modellemeye yeni başlıyorsanız aşağıdaki ücretsiz olarak indirebileceğiniz 3D modelleme programlarını deneyebilirsiniz.

 • SketchUp – Eskiden Google sponsorluğunda adı Google SketchUp olan eğlenceli bir ücretsiz programdır. Kullanımının kolaylığı ile bilinmektedir. SketchUp’ta kısa zamanda öğrenilebilen birkaç basit araç yardımıyla kenarlar ve yüzeyler çizilerek modeller oluşturulur. İtme /çekme araçları kullanılarak düz yüzeylerden 3D nesneler yaratılır.
 • 3Dtin – Doğrudan internet tarayıcısı penceresinde çizimler yaptığınız çok kolay bir program.
 • Blender – Blender ücretsiz açık kaynak kodlu 3D içerik geliştirme yazılımıdır. İleri seviye 3D yazılımlarında bulunan karakteristik özellikleri içeren güçlü bir yazılımdır.
 • OpenSCAD – OpenSCAD katı 3D CAD nesneleri yaratmak için tasarlanmış bir programdır. Ücretsiz bir yazılımdır ve Linux/UNIX, MS Windows, Mac OS X sistemlerini desteklemektedir. Program 3D modellemenin artistik özelliklerinden ziyade bilgisayar destekli tasarımı desteklemektedir.
 • Tinkercad – Tinkercad 3D  printer için tasarım yaratmanın yeni ve hızlı yolunu sunmaktadır. Basit 3 araç ile çok çeşitli şeyler yaratılabilmektedir. Modeliniz tamamlandığında STL dosyasını indirip 3D baskısını alabilirsiniz.

Ücretsiz yazılımların yanı sıra AutoCAD Pro Engineer, Rhino, Maya ve SolidWorks gibi ticari yazılımlarla da 3D  modeller oluşturulabilir.


3D yazıcılar hızlı prototipleme sistemlerinin basit versiyonudur. Hızlı Prototipleme uzun süredir otomotiv ve uçak sanayi tarafından kullanılan geleneksel bir yöntemdir.

Genel olarak 3D yazıcılar daha küçüktür, daha az yer kaplarlar ve ofiste kullanım için idealdir. 3D printerlar daha az enerji harcar ve genellikle termoplastiklerden gerçek nesnelerin düşük adetlerde üretimi için tasarlanmışlardır. Hızlı prototipleme makineleri genelde tek parça halinde daha büyük parçaların yapılmasına olanak verir. 3D yazıcı gibi prototip oluşturma, tasarım doğrulama ve uzaktan bilgi paylaşımı gibi hızlı prototipleme makinesinin tüm fonksiyonlarını gerçekleştirebilir.

Sonuç olarak 3D yazıcıların kullanımı daha kolay ve işletmesi daha ucuzdur. Bir 3d printerın maliyeti 2000 dolar seviyasinde iken profesyonel hızlı prototipleme makinalarının fiyatı 50.000 dolardan başlar.

3D yazıcıların ürettiği parçalarda hızlı prototipleme makinelerine göre boyut hassasiyeti daha düşüktür ve 3D yazıcılarda kullanılabilecek malzeme seçeneği daha  sınırlıdır.


Her ne kadar adı printer olsa da 3D printer kağıda baskı yapan bildiğimiz printerlardan çok farklıdır. 3D printer nesneleri 3 boyutlu olarak oluşturur. Diğer bir deyişle nesnenin kendisini üretir. 3D printer 3 boyutlu bir modeli katman katman oluşturur. Bu yüzden bu prosesin bütününe hızlı prototipleme ya da 3D baskı denir.

Hızlı prototiplemenin kullanılan yöntemlerden biri ince bir tozun (plastik, bioplastik, poliüretan, polyester, epoksi, metal ,vs.) inkjet yazıcının yaptığı gibi serilmesidir. Yazıcı toz tabakasını bir platformun üzerine serer ve katı bir nesne oluşturur. Nesnenin şeklini bir CAD dosyası belirler.

Fused deposition modeling (FDM) erimiş polimerin destek malzemeleri ve platformun üzerine püskürtülerek modelin katman katman oluşturulduğu başka bir 3D baskı yöntemidir.

Diğer bir yöntemde ise sıvılar kullanılır. Örneğin fotopolimerler (ışığa duyarlı polimer) yine inkjet benzeri bir kafa ile nesne katman katman oluşturulur. Bunu takiben ultraviole bir ışınla oluşturulan katman katılaştırılır. Bu yöntem stereolithography olarak anılır.

Her geçen gün 3D printerlar daha çok firmada kullanılmakla birlikte fiyatlarının 20.000 dolar seviyelerinden 2.000 dolar seviyesine düşmesiyle artık evlere de girmeye başlamıştır.

3D printerların gelecekte hayatımızı toptan değiştireceği ön görülmektedir. 3D printerlarla her evin bir fabrikaya dönüşeceği düşünülmektedir. Çocukluğumuzdaki uzay yolu dizisindeki gibi nesneleri ışınlarcasına; artık alışveriş yaparken nesnenin kendisini değil internetten 3D modelini alarak evimizde birkaç saat içinde üretileceği hayal edilmektedir.


3D Baskı Teknolojileri

3D baskı teknolojisinde kullanılan malzemeler ve baskı tekniklerinin başlıcaları:

1-) Stereolithography(SLA):  Hızlı, Yüksek çözünürlük Fonksiyonel parçaların bir kerede üretilebilir. Kısıtlı üretim alanı ve malzeme seçeneğine sahip. Renk seçeneğine sahip değil.

2-) Fused Deposition Modelling(FDM): ABS, Polycarbonate and Elastomers malzemelerinin yüksek ısıda eritilip katman katman eklenerek üretildiği bir methodtur. Ev tipi yazıcılarda en çok kullanılan sistemdir. Çıkan üründe,mekanik olarak kevvetli bir yapı oluşur.

fdm technology

 

3-) Selective Laser Printing(SLS): Bu sistem,ışığa duyarlı tozun, CO2 lazer ile katman katman sinterlenmesi ile çalışır. Mukavemeti yüksek parçalar üretir ama yüzey kalitesi düşüktür.

 

sls

 

4-) 3 Dimensional Printing(3DP): Tozdan malzemenin ink-jet teknolojisi kullanılarak üst üste yapıştırılmasıyla hızlı ve ucuz parçalar üretilebilen bir sistemdir. Doğruluğu, sertliği, yüzey kalitesi düşüktür. Parçalar hızlıca ve ucuza üretilebilir.

 

3dp technology

5-) Polyjet: Ink-Jet teknolojisine benzer bir teknolojidir,UV ışınları kullanılmaktadır. Yüksek kalite ve hızda ürün sunmasının yanında, birde aynı anda farklı malzameleri kullanabilme özelliğinede sahiptir. Connex500’de kullanılan teknolojidir.

 

PolyJetProcess72dpi


3D baskı teknolojisi 1986 yılında teknoloji dünyasında yerini aldı, ancak 1990 yılına kadar bu konuya pek önem verilmedi. Mühendislik, mimarlık ve üretim dünyası dışında pek popüler değildi.

Masaüstü üretim olarak da bilinen 3D baskı teknolojileri ile toz formunda elde edilebilen herhangi bir malzemeden 3 boyutlu nesneler üretilebilmektedir. Bir nesneyi oluşturmak için dijital 3D modeli gerekir. 3D modeller 3 boyutlu tarama veya bilgisayar destekli tasarım yazılımında çizilerek oluşturulabilir. Ayrıca internetten de 3D modeller indirilebilmektedir. 3D modeli genellikle STL formatında kaydedilerek yazıcıya gönderilir. Bir cihazın 3 boyutlu bir nesnenin katman katman baskısını alma süreci mürekkep püskürtmeli yazıcılarla benzerlik gösterir.

3D baskının en önemli uygulama alanlarından biri tıptır. 3D baskı ile, cerrah hastanın müdahalede bulunacağı organının bir prototopini üreterek ameliyat öncesi hazırlıklarını 3 boyutlu fiziki model üzerinde yapabilmektedir. Bir başka tıbbi kullanım şekli yaşı itibari ile protez uzuv kullanması pratik ve ekonomik olmayan çocuklara kişiye özel protez uzuv üretilmesidir.

3D baskı kalıp tasarımı, üretimi ve kurulumu olmaksızın sadece birkaç saat içinde parçaların sıfırdan yapılmasını mümkün kılmaktadır. Bu tasarımcıların ve geliştiricilerin bilgisayar ekranındaki tasarımlarının doğrudan fiziki ürünlere dönüşmesine olanak sağlamaktadır.

Günümüzde 3D yazıcılar havacılık ve uzay sanayisinden, oyuncak üretimine kadar pek çok alanda çok yönlü olarak kullanılmaktadır.

3D baskı ile montaj gerektiren ürünleri montajlı şekilde basılabilmektedir. Buda montajı zor ya da imkansız olan parçaların montajını mümkün kılarken maliyetleri de düşürümektedir. 3D baskı ile firmalar uzun geliştirme süreçleri yaşamadan ve büyük yatırımlar yapmadan yeni fikirleri deneme dizayn değişikliklerini deneme olanağı bulmaktadır. Böylelikle geliştirilen çok sayıda tasarım arasından uygulamaya ve yatırıma değer olanları seçebilmektedir. 3D baskı teknolojileri gelecekte seri üretim yöntemlerinin yerini dahi alabilir.

3D baskı teknolojilerinin, otomotiv, medikal, iş ve endüstriyel ekipman, eğitim, mimari, ve tüketici ürünleri sanayi gibi pek çok sanayi üzerinde etkisi olacak.


Hangi 3D Yazıcıyı Almalıyım? 3D Yazıcı Karşılaştırması

 • Ocak. 2015
 • Değerlendirme

Hangi üç boyutlu yazıcı en iyi? Hangi üç boyutlu yazıcıyı almalıyım/yapmalıyım? Bana en çok sorulan sorulardan oluyor. Bunun cevabını ararken dünyanın en büyük 3D yazıcı ağı 3dhubs.com’un En iyi 3D Yazıcılar Kılavuzuyla karşılaştım. 3DHubs büyük bir kitleye önderlik ettiği için, en geçerli kullanıcı deneyimini ölçümleyen şirket diyebiliriz. Bu çalışmasını 2,279 kullanıcının incelemelerine dayandırdıklarını söylüyorlar. Belki bu inceleme sayısı bir araştırma için yetersiz gelebilir, ama dünyada yaklaşık 100,000 adet 3D yazıcı olduğunu düşündüğümüzde, topluluğun %2’si gibi büyük bir orana ulaşıldığını görüyoruz.

Çalışma 3D Yazıcıların;

 • Baskı Kalitesi
 • Kolay Kullanım
 • Makinanın Kendi Parçalarının Kalitesi
 • Dayanıklılık
 • Baskıların Tamamlanması
 • Müşteri Hizmetleri
 • Topluluk
 • Hammadde Maliyetleri
 • Açık – Kapalı Kaynak Oluşu
 • Yazılım
 • Fiyat

başlıklarının tümünü göz önünde bulundurarak,

 • Araştırmacı Kullanıcılara Yönelik Yazıcılar
 • Tak & Çalıştır Yazıcılar
 • Kit – Kendin Yap Yazıcılar
 • Uygun Fiyatlı Yazıcılar
 • Reçine ile Çalışan Yazıcılar

kategorilerinde 3D Yazıcılar sıralandı. Yazıcılar 10 üzerinden puanlandı. Gelin araştırma sonuçlarına göz atalım.

Araştırmacı Kullanıcılara Yönelik Yazıcılar

 1. Makergear M2 (9.0/10.0)

FiyatYazım Alanı (mm)MalzemelerKatman KalınlığıKimlere Önerilir?

1,475$’dan başlıyor

Makergear iyi tasarlanmış ve dayanıklı bir 3D yazıcı. Makinayı isterseniz kit halinde, isterseniz monte halde alabiliyorsunuz. Makergear tam da kategorisine uyan bir 3D Yazıcı, çünkü bu kategorideki tüm yazıcılar gibi kullanımı çok kolay değil. Bu nedenle bu yazıcıyı ancak meraklı, araştırmacı, hobicilere tavsiye edebilirim.

 1. Flashforge Creator Pro (8.7/10.0)

.

FiyatYazım Alanı (mm)MalzemelerKatman KalınlığıKimlere Önerilir?

1,349$’dan başlıyor

Flashforge Creator Pro, Flashforge Creator’un biraz daha gelişmişi diyebileceğimiz bir makina ve öne çıkan özelliği sağlam olması. Teknik özellikleri ilk versiyonuna benzese de metal kasası ve kapalı yapısı onu güçlü kılıyor. Fiyatıyla rakiplerinin önüne geçen Flasforge, bu modelle de fiyat/performans oranı konusunda çok iddialı

 1. Ultimaker 2 (8.6/10.0)

FiyatYazım Alanı (mm)MalzemelerKatman KalınlığıKimlere Önerilir?

2,500$’dan başlıyor

Ultimaker 2 çok fonksiyonlu, sağlam,dayanıklı bir masaüstü 3D yazıcı. Makina ısıtıcı tabana sahip ve 20 mikronluk katman kalınlığıyla en hassas 3D yazıcılar arasında. Çok fazla dezavantajı olmasa da destek elemanlarının sökülmesinin zorluğu ve desteklerin bıraktığı izler, Ultimaker 2’nin en büyük sorunu. Kullanıcıları otomatik kalibrasyon, daha iyi bir besleyici ve ikinci kafa desteğini hevesle bekliyorlar.

 1. Witbox (8.6/10.0)

FiyatYazım Alanı (mm)MalzemelerKatman KalınlığıKimlere Önerilir?

2,075$’dan başlıyor

İspanyol Malı Witbox, son derece dayanıklı ve hoş bir görüntüye sahip olmasının yanı sıra sınıfının en büyük yazım alanını sunuyor. Witbox’un tamamen kapalı oluşu baskının zemine tutunma ve kalkma sorunlarını ortadan kaldırıyor. Witbox ısıtıcı tabana sahip olmadığı için, yalnızca PLA ile baskı alınabiliyor ve kullanıcıları gürültülü çalışmasından şikayet ediyorlar.

 1. LulzbotTaz 4 (8.5/10.0)

FiyatYazım Alanı (mm)MalzemelerKatman KalınlığıKimlere Önerilir?

2,195$’dan başlıyor

Lulzbot’un 4. jenerasyonu gerek açık kaynak oluşu, gerekse değiştirilebilir besleyici sistemiyle gerçekten de araştırmacı kullanıcılara hitap ediyor. Isıtıcı tablaya sahip Lulzbot, oldukça büyük yazım alanıyla bu araştırmaya konu olan yazıcılar arasında üst sıralarda geliyor. Lulzbot, ikinci kafa desteğini de opsiyonel olarak sunuyor. Lulzbot, tak&çalıştır mantığından ziyade makinayı çokça kurcalamak isteyenlere hitap ediyor. Güzel baskılar için çokça uzmanlaşmak gerekebilir.

Tak & Çalıştır Yazıcılar

 1. Zortrax M200 (8.9/10.0)

FiyatYazım Alanı (mm)MalzemelerKatman KalınlığıKimlere Önerilir?

1,990$’dan başlıyor

İyi tasarlanmış, dayanıklı ve sürdürülebilir bir 3D yazıcı arıyorsanız, doğru yeri okumaktasınız. Zortrax kullanıcılarının %96’sı yazıcılarını yeni kullanıcılara önerirken, %80’i Zortrax M200’ü yalnızca Zortrax’ın yeni yazıcısıyla değiştireceklerini belirtiyor. Otomatik kalibrasyon, ısıtmalı tabanı ile sorunsuz baskılar almayı sağlarken, çift X-Y ekseniyle hassas baskılar yapmaya olanak sağlıyor. Zortrax’ın öne çıkan özelliği ise amatörden üst seviye kullanıcılara kadar herkesin rahatlıkla kullanabileceği, az ayarla çok başarılı sonuçlar alabileceği bir 3D yazıcı olması. Ayrıca 3D yazıcının kutusundan çalıştırılması için gerekli bütün materyaller (spatula, yan keski vb.) çıkıyor.

 1. BEETHEFIRST (8.9/10.0)

FiyatYazım Alanı (mm)MalzemelerKatman KalınlığıKimlere Önerilir?

2,449$’dan başlıyor

Sektörün yeni oyuncularından Portekizli Beethefirst oldukça şık bir ürün. Şıklığının yanı sıra kullanması oldukça kolay ve baskıları da başarılı diyebiliriz. Kutudan çıktığı gibi kullanılabilir olması avantaj, ancak küçük baskı alanı, yüksek fiyat ve kendine has filament kullanma zorunluluğu makinayı Zortrax karşısında 2. sıraya itiyor.

 1. UP Plus 2 (8.8/10.0)

FiyatYazım Alanı (mm)MalzemelerKatman KalınlığıKimlere Önerilir?

1,299$’dan başlıyor

Up Plus 2, tak & çalıştır kategorisindeki diğer 3D yazıcılar gibi kolay kullanımı ile ön plana çıkıyor. Bu yönüyle amatör kullanıcılara dahi rahat bir kullanım sunuyor. Otomatik kalibrasyonu da bulunan Up Plus 2, küçük yazım alanı ve yavaş baskı hızı ile rakiplerinin bazı alanlarda gerisinde kalıyor. Yine de uygun fiyata, başarılı çıktı almak için yeterli bir 3D yazıcı diyebiliriz.

Kit – Kendin Yap Yazıcılar

 1. Rostock MAX (9.0/10.0)

FiyatYazım Alanı (mm)MalzemelerKatman KalınlığıKimlere Önerilir?

999$’dan başlıyor

Rostock Max’ın da aralarında bulunduğu Delta Printer ailesinin en büyük avantajı kartezyen yazıcılara göre çok hızlı olması ve pozisyonlamasının daha hassas olması. Bu sebeple daha hassas, çapaksız kıvrımlar elde etmek mümkün oluyor. Makinanın doğası gereği kurulum ve kalibrasyon uzun zaman alsa da, bu fiyata kabul edilebilir bir performans sunuyor.

 1. Mendel90 (8.9/10.0)

FiyatYazım Alanı (mm)MalzemelerKatman KalınlığıKimlere Önerilir?

785$’dan başlıyor

Mendel 90, köken itibariyle Reprap aleminde epey meşhur olan Mendel Prusa’nın geliştirilmiş versiyonu. Mendel Prusa için ilk tüketici 3D yazıcısı diyebiliriz. Mendel90, 3D yazıcıyı her yönüyle öğrenmek isteyenler için uygun, çünkü kullanım için pek çok ayara müdahale etmek gerekiyor. Kit olarak satılan Mendel90’ı kurmak için temel elektronik bilgisi, lehim vb. konularda biraz tecrübe istiyor. Yine de arkasındaki gönüllü destek ordusu Reprap olması ve uygun fiyatıyla kimi çevreler için doğru seçim olabilir.

 1. Kossel (8.8/10.0)

 

FiyatYazım Alanı (mm)MalzemelerKatman KalınlığıKimlere Önerilir?

600$’dan başlıyor

Tıpkı Rostock Max gibi Kossel de, Delta Printer ailesinden ve Rostock başlığında belirttiğim avantajların tamamına sahip. Bu listede verdiğimiz 3D Yazıcılar içinde en ucuz üçüncü yazıcı olması sebebiyle, Kossel için bir fiyat/performans ürünü diyebiliriz. Yine de kit olarak satılan bu ürünü kurmak ve işletmek için biraz uzmanlaşmak gerekiyor.

 1. Ultimaker Original+ (8.8/10.0)

FiyatYazım Alanı (mm)MalzemelerKatman KalınlığıKimlere Önerilir?

1,225$’dan başlıyor

2011’de adını ilk kez duyduğumuz Ultimaker, sektörün en eski oyuncularından. Ultimaker Original’a gelen güncellemeyle Ultimaker Original+ adını aldı. Ultimaker’in yeni versiyonunun eskisinden farkı ise ısıtmalı tabana sahip olması ve eskiversiyonunda sıkça sorun çıkaran kafa kısmının tamamen değiştirilmi olması. Kit halinde satılmakta olan bu yazıcı elbette herkes için değil, yüzlerce parçadan oluşuyor ve montajı epey zor. Ancak kurulumu tamamlayabilirseniz, kaliteli bir 3D yazıcıya sahip oluyorsunuz. Kullanıcıları en çok Ultimaker’ın yüksek sesli çalışmasından şikayet ediyorlar.

Uygun Fiyatlı Yazıcılar

 1. Printrbot Simple Metal (8.6/10.0)

FiyatYazım Alanı (mm)MalzemelerKatman KalınlığıKimlere Önerilir?

599$’dan başlıyor

Printrbot, masaüstü 3D yazıcı alanının en eski markalarından biri. Makinanın yeni versiyonu tamamen metalden yapılma ve otomatik Z ekseni kalibrasyonu özelliğine sahip. Uygun fiyatı ve sağlam yapısıyla dikkat çekse de, Printrbot Simple Metal için kullanılması pek de kolay diyemeyiz. İlk kalibrasyon ve kurulumu birkaç saatinize mal olabilir. Kullanıcıları kafasının sık sık tıkanmasından şikayet ediyorlar.

 1. Sharebot KIWI (8.6/10.0)

FiyatYazım Alanı (mm)MalzemelerKatman KalınlığıKimlere Önerilir?

860$’dan başlıyor

Sharebot KIWI, aslında İtalya dışı 3D yazıcı kullanıcıları için pek de tanıdık bir marka değil. Arduino’nun desteğini arkasına alan firma, globalde aynı makinayı Arduino Materia 101 olarak satacağını duyurdu. Küçük bir yazım alanı sunan makina, kolay kullanımı ile okul ve giriş seviyesi kullanıcıların kullanımına uygun görünüyor. Isıtmalı tabla olmaması ise bazı sorunların yaşanabileceğini gösteriyor.

 1. FlashForge Creator (8.4/10.0)

FiyatYazım Alanı (mm)MalzemelerKatman KalınlığıKimlere Önerilir?

977$’dan başlıyor

Dünyadapek çok 3D yazıcı kullanıcısı işe Flashforge satın almakla başlamıştı. Flashforge aslında Makerbot’un açık kaynak Replicator kopyasıydı. Makerbot Replicator’un ahşap gövdeli, ısıtmalı tabanlı ve çift kafalı versiyonuydu. Düzgün kalibre edildiğinde, kaliteli çıktı alabileceğiniz Flashforge Creator için “artık eskidi” diyebiliriz. Aynı kaliteyi sürdürmek için çokça ayar ve bakım işlemleri gerektirebilir.

 1. UP! mini (8.3/10.0)

FiyatYazım Alanı (mm)MalzemelerKatman KalınlığıKimlere Önerilir?

899$’dan başlıyor

UP Mini, kullanımı oldukça kolay, giriş seviyesi bir 3D yazıcı. PP3DP firmasının Çin menşeili yazıcısı Up Mini, küçük yazım alanı ve yüksek katman kalınlığıyla ancak bir giriş seviyesi yazıcı olarak kalabiliyor. Ancak çok az bakım gerektirmesi, kolay kullanımı ile evde kullanım için oldukça uygun diyebiliriz. Kapalı kaynak olması sebebiyle, her plastikle kaliteli çıktı almak zor. Zira UP Mini’nin ısıtıcı kafası UP Filament’le çalışmak üzere programlanmış.

Reçine ile Çalışan Yazıcılar

 1. Form 1+ (8.4/10.0)

FiyatYazım Alanı (mm)MalzemelerKatman KalınlığıKimlere Önerilir?

3,299$’dan başlıyor

Form 1’in başarılı Kickstarter performasıyla büyüyen Formlabs, daha gelişmiş ikinci versiyon Form 1+ ‘ı yayınladı. Form 1+ daha hızlı ve daha güçlü bir lazere sahip, bu sebeple çok daha detaylı objeleri daha kısa sürede yapmaya olanak sağlıyor. Form1+’ın ara yazılımı da kullanıcı dostu ve hoş bir arayüze sahip. Ancak baskı işlemi bittikten sonra ardıl işlem bu makinada FDM’lere göre daha fazla. Form1+’da işlem bittikten sonra reçinenin temizlenmesi ve parçadaki destek elemanlarının temizlenmesi amatör kullanıcıları uğraştırabilir. Hammadde fiyatlarının pahalılığı ve makinanın kendi fiyatının yüksek oluşu da dezavantaj olarak sayabileceklerim arasında.

 1. B9Creator (8.1/10.0)

FiyatYazım Alanı (mm)MalzemelerKatman KalınlığıKimlere Önerilir?

3,490$’dan başlıyor

Tıpkı Form1 gibi, B9Creator da Kickstarter vasıtasıyla markalaştı. B9Creator standart bir projektör yardımıyla reçinenin kürlenmesi işlemiyle çalışıyor. B9Creatorun kullanılması ise çok da kolay değil, zira kullanıcıları kalibrasyon ve çalıştırma konularında çokça sorun yaşadıklarını ifade ediyorlar. Üreticinin iddia ettiği 5 mikronluk katman kalınlığı ise yalnızca kırmızı renk için geçerli. Daima kırmızı üretim yapmayacaksanız, 5 mikronluk çözünürlük şimdilik hayal.


Hangi Hammadde Size Göre? PLA mı? ABS mi?

 • in 3D Yazıcı Hakkında Bilinmesi Gerekenler, 3D Yazıcı Hammaddeleri

3D yazıcılarda çoğunlukla kullanılan 2 çeşit hammadde var, ABS ve PLA plastik. Peki hangi hammadde size göre? Hangi hammadde hangi işte daha faydalı? Avantajları ve dezavantajları neler?

PLA

Pla plastik, mısır nişastası ve şeker kamışı gibi bitkisel ürünlerden elde edilen plastiktir. Bu nedenle yeşil plastik diye de adlandırılır. Diğer plastik türlerine göre doğada daha çabuk yok olur ve çevreye zarar vermez. Genellikle gıda ürünlerinin ambalajlarında kullanılır.

Artıları;

 • Basılırken taban ısıtmasına gerek duymaz.
 • Çevreye dosttur.
 • Parlak ve pürüzsüz görünür.
 • ABS’e göre daha güzel kokar ve baskı sırasınra zararlı buhar yaymaz.
 • Daha hızlı baskı alınabilir.
 • Daha detaylu sonuçlar elde edilir.

Eksileri;

 • Sıcaklıkta, güneş altında deforme olabilir.
 • ABS’ye göre daha kırılgandır.

ABS

Abs plastik, petrol kökenli hammaddeler kullanılarak elde edilir. PLA’ ya göre daha dayanıklıdır daha zor kırılır. Bu nedenle, kasklar, lego parçaları, araba tamponları gibi dayanıklılık gereken alanlarda yaygın olarak kullanılır.

Artıları;

 • PLA’ ya göre daha dayanıklı ve güçlüdür.
 • Yüksek ısıya dayanıklıdır.
 • Makine ve araç parçaları için daha uygundur.
 • Uzun ömürlüdür.

Eksileri;

 • Petrolden üretilir, çevreye zararlıdır.
 • Baskı tabanı sıcak olmazsa deforme olur.
 • Kokusu kötüdür ve zararlıdır. Baskı ortamı havalandırma gerektirir.
 • Gıda ürünleriyle birlikte kullanımı uygun değildir.
 • Baskı alması daha zordur.