3D yazıcılar hızlı prototipleme sistemlerinin basit versiyonudur. Hızlı Prototipleme uzun süredir otomotiv ve uçak sanayi tarafından kullanılan geleneksel bir yöntemdir.

Genel olarak 3D yazıcılar daha küçüktür, daha az yer kaplarlar ve ofiste kullanım için idealdir. 3D printerlar daha az enerji harcar ve genellikle termoplastiklerden gerçek nesnelerin düşük adetlerde üretimi için tasarlanmışlardır. Hızlı prototipleme makineleri genelde tek parça halinde daha büyük parçaların yapılmasına olanak verir. 3D yazıcı gibi prototip oluşturma, tasarım doğrulama ve uzaktan bilgi paylaşımı gibi hızlı prototipleme makinesinin tüm fonksiyonlarını gerçekleştirebilir.

Sonuç olarak 3D yazıcıların kullanımı daha kolay ve işletmesi daha ucuzdur. Bir 3d printerın maliyeti 2000 dolar seviyasinde iken profesyonel hızlı prototipleme makinalarının fiyatı 50.000 dolardan başlar.

3D yazıcıların ürettiği parçalarda hızlı prototipleme makinelerine göre boyut hassasiyeti daha düşüktür ve 3D yazıcılarda kullanılabilecek malzeme seçeneği daha  sınırlıdır.

Leave a Comment